Front

To była słoneczna sobota. Na lazurowym niebie co jakiś czas pojawiała się chmurka, dająca wytchnienie od narastającego z każdą godziną upału. W południe nieruchome powietrze zastygło w bezruchu, oblepiając miasto rozżarzoną otuliną, parzącą płuca i krtań. Ludzie uciekli z domów do parków, ogrodów, na działki – wszędzie tam, gdzie w cieniu drzew można rozłożyć skwierczącą padlinę na potęgującym upał grillu i zwalczać skwar piwem z aluminiowej puszki, wyciągniętą z beczki pełnej deszczówki i zgniłych liści.

Po południu upał nie zelżał, ale niebo zasnuło się cienką warstwą chmur. Oszalałe owady w samobójczym szale rzucały się na odkryte, spocone karki, ramiona i uda, na których miażdżący cios mieszał ich krew z krwią właściciela wściekłej dłoni. Co bardziej przezorni pochowali ruszta do altanek i bagażników, pozwijawszy koce i kosze piknikowe wrócili do bezpiecznych domów.

Wichura zaatakowała znienacka. Porywisty wiatr kładł kilkudziesięcioletnie drzewa, pył i śmieci zatańczyły w opętańczym tańcu wkoło śmietników i za węgłami bloków. Front nadszedł w ciągu kilku minut. A potem rozpętało się piekło.

Burzowy front atmosferyczny nadciągający nad wałbrzyskie osiedle mieszkaniowe Podzamcze. Wałbrych, czerwiec 2015. Fot. Jacek Zych

Burzowy front atmosferyczny nadciągający nad wałbrzyskie osiedle mieszkaniowe Podzamcze. Wałbrych, czerwiec 2015. Fot. Jacek Zych

2439 wszystkich odwiedzin 2 odwiedziny dziś

3 Comments

 1. Odpowiedz
  Yzoja 14 czerwca 2015

  Zazdroszczę! Widoków i burzy! U nas ciężko się oddycha, jest upał, który nawet w nocy nie schodzi poniżej dwudziestu stopni, wiatr praktycznie zerowy. Coś grzmiało w nocy, ale nigdzie nie spadł w końcu deszcz ani burza nie wyszła na coś więcej poza pomruki.

  Wichura łamała drzewa, czy nie było aż tak źle?

 2. Odpowiedz

  U nas też kiedyś była burza. Piękny widok udało Ci się uchwycić.

 3. Odpowiedz
  Elaine Blath 21 czerwca 2015

  Niesamowite ujęcie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *